Enter your keyword

Refleksologia oraz refleksoterapia stóp a zabiegi podologiczne.

Refleksologia oraz refleksoterapia stóp a zabiegi podologiczne.

7 200 – aż tyle nerwów znajdziemy w ludzkiej stopie. Wszystkie z nich są zintegrowane z rozmaitymi organami i częściami naszego ciała.

Dlatego w momencie uciskania odpowiedniego miejsca np. pod dużym palcem u stopy możemy dowiedzieć się o problemach powiązanych z tarczycą. Bardzo ważne jest, aby nie mylić refleksologii z refleksoterapią.

Refleksologia polega na zbadaniu całej stopy poprzez wędrowanie kciukiem po jej powierzchni i poszukiwaniu anomalii, które mogłyby być powodem schorzeń. Nie leczy i nie daje konkretnych diagnoz. Jej celem jest zasugerowanie gdzie leży problem i możliwość skierowania do konkretnego lekarza lub na badania.
Refleksoterapia to z kolei metoda leczenia masażem, polegająca na uciskaniu konkretnych punktów na stopie. Ważna jest przy tym świadomość, że “leczenie refleksologią” jest bardzo dużym skrótem myślowym. Refleksologia sama w sobie nie leczy schorzeń, ale wspomaga organizm. Jej celem jest wpływanie na niego, poprzez jego oczyszczanie i regulowanie meridian (systemu energetycznego), co umożliwia samoleczenie ciała drogą zwrócenia równowagi wewnętrznej.

Od dawna wiemy, że zdrowy kręgosłup to zdrowe stopy i vice versa. Nawet jeśli nie odczuwamy wyraźnego bólu w kręgach, biodrach, kolanach… możemy nieświadomie przekrzywiać stopę podczas chodzenia, aby zniwelować nawet mały dyskomfort, co prowadzi m.in. do powstawania haluksów. Działa to również w odwrotną stronę. Bolesny haluks, który powstał na stopie, sprawia, że stawiamy ją pod kątem — co sprowadza się do przeciążenia ciała na jedną stronę (naruszenia środka ciężkości) a w następstwie tego — bólu w konkretnych częściach ciała.

Dlatego, jeśli na naszej stopie pojawi się bolesny nagniotek, haluks czy inne zwyrodnienie — w pierwszej kolejności udajmy się do podologa a w drugiej rozważmy sesję u refleksologa. Być może nieprawidłowość na naszej stopie jest tylko skutkiem i zarazem wskazówką, że w naszym organizmie dzieje się coś poważniejszego, o co powinniśmy zadbać.

Powyższa notatka jest jedynie wprowadzeniem do niezwykle rozległego tematu. W nadchodzących artykułach porozmawiamy o konkretnych częściach stopy i możliwościach przeprowadzenia samodzielnej, domowej sesji refleksologicznej.

Aby być na bieżąco z artykułami – zapraszam do polubienia mojego fanpage’a.

Pozdrawiam cieplutko! 🙂
Viola

No Comments

Post Your Comment

Your email address will not be published.